TERAPİ NEDİR?

Terapi insanın huzurla karşılanacağı, yargılanmayacağı, sadece dinlenmeyip aynı zamanda duyulacağı empatik ve özel bir alandır. Terapi düşünme, konuşma ve anlaşılma alanıdır.

Düşünce ve davranışlarımız bize veya hayatımızdakilere zarar vermeye başladığında terapiye ihtiyaç duyarız. Terapiye başlamak için hayatımızda büyük yıkımlar ve kayıplar olmasını beklememize gerek yoktur. Terapi hizmeti yalnızca hasta insanlar için verilen bir hizmet değildir. Psikiyatrik hastalıklar, hayatınızdaki yıkımlar ve kayıplar haricinde geçiş dönemlerinde, önemli bir karar alırken veya hayat rutinimizin getirdiği stres sebebi ile de terapiye başlanabilir.

Psikologlar doktor değildir ve ilaç yazmazlar. Klinik Psikologlar bilimsel yollarla oluşturulmuş terapi yöntemlerinde uzmanlaşmış kişilerdir. Her psikolog uzmanlaştığı ekol veya ekoller ile kişiye uygun yaklaşımı sergiler.
Terapi süreklilik isteyen bir süreçtir. En iyi terapi, sürekliliği korunmuş terapidir. Terapistler size akıl vermez, ne yapacağınızı söylemez ve sizi asla yargılamazlar.

Terapi seanslarından anında iyileşme gibi mucizeler beklenmemelidir, terapinin amaçlarından biri kişiye içgörü kazandırmaktır ve içgörü kazanmak yorucu bir süreç olsa da getirisi çok büyüktür.

“Artık bir durumu değiştirme imkanımız olmadığı zaman, kendimizi değiştirmek zorundayız demektir.”
– Viktor Frankl

 

 

Open chat