ŞİDDET SADECE FİZİKSEL MİDİR?

Flört şiddetinin ne olduğunu bilmek bu konuda adım atmadaki ilk adımdır. Partnerler arasındaki çatışma doğal ve kaçınılmazdır fakat çatışmaları çözmek için insanlar sağlıksız bir yol olan şiddeti kullanabilir.
Romantik ilişkilerde şiddet denince akla sadece fiziksel şiddet gelmemelidir. Flört şiddeti ilişkide partnere karşı acı verici veya yaralayıcı cinsel, fiziksel veya psikolojik güç ve tehdit kullanımıdır. Bu güç ve tehdit söz, mimik ve davranışlarının tümünü içerir. Flört şiddeti mağdurlarında depresyon, anksiyete, alkol ve maddenin kötüye kullanımı, sigara bağımlılığı ve intihar düşüncesi görülebilir. Ülkemizde flört şiddeti ve şiddetin sadece fiziksel olmadığı durumu yeni yeni öğrenilen bir alandır. Bu yüzden flört şiddetini konuşurken öncelikle şiddetin çeşitlerini ve tanımlarını konuşmak önemlidir.

 

Fiziksel Şiddet tokat atmak, bir şey fırlatmak, yumruk atmak, tekme atmak, sarsmak, sürüklemek, boğazını ve vücudunu sıkmak, vücudunun belli bölgelerini yakmak ve dövmek olarak tanımlanabilir. Bireye fiziksel zarar verecek her türlü hareket fiziksel şiddettir.

 

Duygusal Şiddet hakaret, küfür, başkalarının yanında veya tek başınayken aşağılama, küçük düşürme, korkutma veya tehdit durumudur. Kişiye ve çevresine zarar verme ile tehdit etmek ve karşı tarafı üzüp kıracak hareketlerde bulunma durumudur.

 

Cinsel Şiddet ise zorla ilişkiye girmeye çalışmak, kişinin istemediği halde korkarak ilişkiye girmesi, cinsel olarak aşağılayıcı ve küçük düşürücü davranışlarda bulunma durumudur.

 

Ekonomik Şiddet kişinin elindeki paraya el koymak, maddi olarak sıkıntıya sokmak, parasını zorla almak ve parasını zorla kullanmak gibi davranışlardır.

 

Israrlı Takip ise fiziki ya da çevrimiçi olarak ısrarla kişiyi taciz ve takip etmektir. Kişiyi isteği dışında takip edip hayatının içinde olmaya çalışmak ve gizlice takip etme durumudur.

 

Bu şiddet türlerinden biri bile bir ilişkide mevcut ise bu ilişkide flört şiddeti vardır ve kişi flört şiddetine maruz kalmaktadır.

 


Fiziksel şiddet dışında, cinsel temasın kötüye kullanılması veya partneri cinsel ilişki için zorlamak ile gerçekleşen cinsel şiddet ve partnerden bilgi saklamak, aşağılamak, ne yapıp yapamayacağına karar vermek, sosyal çevresi ile iletişimini kısıtlamak, bilinçli olarak küçük düşürmek, kontrol edici davranışlarda bulunmak, her zaman nerede olduğunu bilmeyi istemek ve partnerin özel hayatına zarar vermek ise duygusal veya psikolojik şiddet anlamına gelmektedir.

Flört şiddeti romantik ilişkilerin ciddi bir konusudur, ülkemizde 2019 yılında yapılan bir araştırmada beş üniversite öğrencisinden birinin flört şiddetine maruz kaldığı ortaya konmuştur.

 

 

Flört şiddetinin kabul edilebilir olduğuna inanmak, depresyon anksiyete gibi hastalıklara sahip olmak, agresif olmak, uyuşturucu kullanmak ve birden fazla cinsel partnere sahip olmak flört şiddetinin oluşma sebeplerinden bazıları olarak görülür.

En önemli sebeplerden biri ise ailede şiddete maruz kalmak veya tanık olmaktır. Şiddet gösteren ve baskılayan partnerin değişeceğine inanmak, olanları yok saymak veya kabullenmek var olan durumu sadece daha fazla zorlaştırmaktadır.

 

Flört şiddetine maruz kalan insanların mutlaka olanları güvenilen biri ile paylaşması gerekmektedir. Bu yardım almak kişiyi daha güçlü hissettirecektir ve adım atmasına vesile olacaktır. Flört şiddeti yaşayan kişinin ailesi ve yakınları kişiye baskı yapmamalıdır ve sadece anlatmak istediği kadarını dinleyip yardım alması için destek olmalıdır.

 

Herkes şiddet mağduru olabilir. Bu mağdurun güçsüz, cahil ve aciz olduğu anlamına gelmemektedir.

 

 

Duygusal şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet ve ısrarlı takip durumu en az fiziksel şiddet kadar önemlidir ve kabul edilemezdir. Böyle bir durum yaşayan kişiler mutlaka terapiye gitmeli ve şiddet gösteren kişiyi hayatından çıkarmalıdır.

Open chat