Neden Korkarız?

Korku

 

Korku kişinin kendi düşünceleri ile yarattığı bir reaksiyon ve süreçtir. Korkunun oluşma sebebi insanın düşüncelerinin içinde tehlike olmasıdır. Bu yüzden aynı durumla karşılaşan değişik kişilerde verilen tepki ayrı olur çünkü bazı kişiler farklı düşünür ve farklı tepkiler verirler. Aynı olayı yaşayan iki kişiden birinin düşüncelerinde tehlike düşüncesi varsa bu kişi korku hisseder.

Korku hisseden insanlar çoğu zaman korkunun kendi düşünceleri yüzünden olduğunu bilmedikleri için korkularını çözmekte zorlanırlar.

Korku boyutu bazen o kadar yükselir ki kişileri krize ulaştırır. Bu krizler ve korkular sebebiyle insanlar korktukları kişi ve nesnelerden kaçınırlar ve bir noktada hayattan zevk alma azalır.

 

Neden Korkarız?

İnsanlar tehlike düşüncelerini uyardıkları için korkar. Korku kişinin durumu değerlendirme şekli sebebiyle oluşur.

Korku korkuyu getirmektedir. İnsanlar korkudan ve onun getireceği reaksiyonlardan korkmaktadırlar. Düşünce yapıları ve olayları değerlendirme tarzları değişirse korku duygusu ortadan kalkar. Belirli olayların başa gelmesi dışında çevreden edinilen bilgiler de korku yaratmaktadır.

İnsanların kullandığı sağlıksız baş etme yöntemi duygusal rahatlamaya odaklanmaktır.  Bu yöntemde kişi korku duygusunu yaşatan olaydan veya nesneden kaçınır.

Bu kaçma ve kaçınma davranışını kuvvetlendirmek aynı zamanda korkuyu da kuvvetlendirir.

 

 

Korkunun Sonuçları

Korku oldukça rahatsız edici bir his olduğu için korku yaşayan kişi bu histen elinden geldiği kadar kaçmak ister.

Bu kaçış ise kişinin korku yaşadığı durumu bir kez daha değerlendirip mantığını sorgulamasına engel olur.

Kişi kaçtığında aklında sadece tehlikeli durumdan kurtulduğu düşüncesi gelir ve bu durumu hala daha tehlikeli olarak adlandırmış olur.

Kısa vadede yaşanan bu rahatlama uzun vadede kişinin bir çok olay ve durumdan kaçmasına sebep olacaktır ve sosyal hayatını ve işlevselliğini etkileyecektir.

Korkular insanı daha dar bir dünyaya hapseder ve çoğu zaman kişi kendi değer ve becerilerini keşfedemez.

İnsanlar çoğu zaman korkuları nedeniyle kendilerini oldukça çaresiz hissederler. Korkunun mantığını değerlendirebilecek kadar korku ile yüzleşmeyen kişilerin korkuları işlevselliği etkileyecek boyutlara ulaşır.

 

Korkuyla Nasıl Baş Ederiz?

Bahsettiğimiz gibi korku olayları tehlikeli olarak düşündüğümüz için ortaya çıkar fakat olayların tehlikesini değerlendirebilecek kadar korkular ile yüzleşemediğimizden korkuyla baş edemeyiz. Bu sebeple korkuyla baş etmek için korkularımızın mantığını ve doğruluğunu test etmemiz gerekir. Korkunun üstüne gitmek bu durumda iyi bir çözüm olacaktır. Bunu yaparken kişiler belirli rahatlama teknikleri kullanmalıdır. Korkunun üstüne giderken olumsuz düşüncelerin akıldan çıkarılması gerekmektedir. İlk yüzleşmenin başarılı geçmesi gelecek için oldukça önemlidir. Bu sebeple korkulan nesneden korkmayan birinin o nesne ile yüzleşmesini uzaktan izlemek gibi minik adımlar oldukça önemlidir. Korku duyulan durumlar ile baş etme becerilerini bilmemek de korkuya sebep olmaktadır. Bu sebeple kişinin önce korktuğu durum ile nasıl baş etmesi gerektiğini öğrenmesi gerekir.

 

 

 

 

Uzman Klinik Psikolog Tilbe Çankaya

 

 

 

Gençöz, T. (1998). Korku: Sebepleri, Sonuçları ve Başetme Yolları, Kriz Dergisi, 6(2):9-16.

Open chat