Hipokondriazis (Hastalık Hastalığı)

Hipokondriyazis fiziksel ve zihinsel belirtilere karşı aşırı aldırış, dikkat veya korku olarak tanımlanan bir hastalıktır. Hipokondriyak kişiler sürekli olarak kendilerini muayene edip kendilerine tanı koyarlar ve bedenleriyle ilgili hep endişe içindedirler. Ülkemizde bu durum hastalık hastalığı olarak bilinmektedir. Kişiler normal vücut semptomlarını yanlış tanımlayıp bunlarla ilgili kaygı duymaktadırlar ve doktorların tetkik ve tanıları onlar için yeterli gelmemekte ve içlerini rahatlatmamaktadır. Vücutlarında ciddi bir sağlık sorunu olduğunu düşünüp bundan korktukları için bu kaygıyla doktor doktor gezip gittikleri hiç bir doktorda tatmin olmazlar çünkü yaşadıkları semptom devam etmektedir ve doktorun bir şey kaçırmış olma ihtimalini düşünürler. Yaşanılan korku ve kaygı gerçektir kişi gerçekten ölümcül veya çok büyük bir hastalığı olabileceğine inanır ve bundan korkar. Bu süreçte kişi kendisinde bir sorun olduğunu ama ona söylenmediğini düşünebilir ve bunun için tetkik kağıtlarına bakıp internetten araştırma yaparlar.

 

İnternetten hastalık araştırma durumuna ise Siberkondria denmektedir. İnternet tıbbın büyük bir bölümüne erişim sağlamaya sebebiyet veren bir mecra olduğu için kişiler internetten yoğun olarak sağlık bilgisi aramaktadır. İnternetin bir çekici yanı ise prosedür olmadan, beklemeden ve utanmadan her türlü bilginin aranabiliyor olmasıdır. Siberkondria ise kişinin sağlığına ilişkin kaygısı ile beslenen ve bu kaygıyı güçlendiren çevrimiçi sağlıkla ilgili bilgi arayışı olarak tanımlanır. Kişinin sağlık kaygısı yükseldikçe internet aramaları da çoğalmaktadır. En büyük sorunlardan biri ise internetteki bilgi kirliliği ve güvenilir olmayan bilgiler ile dolu olmasıdır. Küçücük bir ağrı için araştırma yapan kişi internet araştırması sonunda kanser olduğunu düşünebilir hale gelmektedir. Bu yüzden hipokondriyazis’de siberkondria istenmeyen bir şeydir.

Bu hastalık en sık 20-30 yaş arasında ortaya çıkar ve cinsiyet farklılığı yoktur.

 

-Ağır bir hastalığı olduğunu veya olacağını düşünmek

-Bedensel belirti olmaması veya ağır olmaması. Başka bir hastalık durumu çıkma olasılığı varsa(genetik, aile öyküsü gibi) bu konuda aşırı düşünme

-Sağlıkla ilgili yüksek kaygı ve kişisel sağlıkla ilgili kolay şekilde korkma gibi kriterlerin en az 6 ay sürmesi durumunda hipokondriyazis tanısı konulabilir.

Hipokondriyazis hastalarına bir noktada mutlaka doktorlar psikiyatrist ve psikoloğa gitmesini tavsiye ederler fakat hasta semptomunun gerçek olduğuna inandığı için bu süreci sürekli erteler. Bu hastalığın oluşum sebebine bakıldığında stresin bedene vurması gösterilebilir. Aynı zamanda hastaların şüpheci ve dikkatli kişilik özellikleri bulunmaktadır.

Terapi sürecinde kişinin aile ve arkadaş çevresi kişinin dikkatini bedeninden günlük olaylara aktarmasını sağlamalıdır. Bu korku sahte olmadığı için aile ve arkadaşlar hastaya destek olmalı ve onu bu durumun sahte olma ihtimali ile suçlamamalıdır.

Bu gibi semptomları bulunan kişilere daha önce psikolog başvurması önerilmiştir fakat bunu yapmak onların en son tercihi olur çünkü hala daha semptomun sebebini araştırma peşindelerdir ve bu araştırmayı bırakırlarsa bulunamayan hastalığın ilerleyebileceğine inanırlar. Bu semptomlara sahip kişiler bir an önce psikoloğa başvurmalıdırlar çünkü sürekli olarak hastalık kaygısıyla yaşadıkça ciddi stres semptomları bunun fiziksel etkileri ortaya çıkabilir.

Open chat