Dr. David Burns Birlikte İyi Hissetmek

Sevgiyle Rekabet Eden 12 Güdü

 1-Güç ve Kontrol

Bazı insanlar güç ve kontrolü yakınlıktan ve sevgiden önde tutmaktadır çünkü baskınlık isteği çok daha önemli gelir.

 2-İntikam

Bizlere kötü davranan insanlara aynı şekilde kötü davranma isteği doğaldır fakat intikam beslediğimiz kişilerle sıcak ve şefkatli ilişki kurma ihtimalimiz oldukça düşüktür.

 3-Adalet ve Adillik

Bazı durumların hatalı olduğunu göstermek ve adil olunması için seçilen davranış biçimi yanlış olabilir ve durumları içinden çıkılamayacak bir hale sokar.

 4-Narsisizm

Bazı insanlar sadece kendileri için yaşar ve kendi tutkuları, istekleriyle inanılmaz derece meşgüllerdir. Kendi amaçları için diğer herkesi ve her şeyi manipüle edebilir ve insanlara yakın olmak yerine kendi çıkarları uğruna insanları kullanırlar. Patolojik narsisit kendi amaçları doğrultusunda kendini öne çıkarmak ile meşgul olduğu için diğer insanlarla olan ilişkilerini umursamaz.

 5-Gurur ve Utanç

yakınlık ilişkilerde kendi hatalarının farkına varma istekliliği gerektirir. Sevilen kişi tarafından eleştirilirken ve bu eleştiriler haklıyken utanç hissetmek doğal birşeydir ve utanırken bu eleştirileri duymak ve haklısın demek yerine önüne bir duvar örüp kendini savunma davranışı devreye girer. Bu da karşıdaki insandan saldırı davranışını getirir.

 6- Günah Keçisi Olmak

Bir insanı aşağılık olarak etiketlemek oldukça tatmin edici bir davranış olabilir çünkü etiketleyeni sorunsuz hissettirir ve sorunlarla ilgili çok rahatlatıcı bir açıklama olarak kabul edilir.

 7-Gerçeklik

Biriyle iyi geçinilemediğinde genellikle karşıdakinin haksız olduğu düşünülür. Fakat bu iki taraf içinde geçerlidir. Tartışan çiftin iki tarafı da kendini haklı görmektedir ve kendi gerçekliklerini birbirlerine dayatmayı içeren bir döngüye girilmiş olur.

 8-Suçlama

suçlama genellikle gerçeklikle birliktedir. Sorunlar için karşı tarafı suçlamak oldukça basit ve çekicidir. Bu bakış açısı kişinin kendisini daha üstün hissetmesine sebep olur ve ilişkideki rolünü sorgulamak zorunda kalınmaz. Suçlama en zehirli ve en kötü güdülerden biridir ve sevgi rekabet içindedir.

 9-Kendine Acıma

Karşı taraf suçlandığında karşıdaki kötü adam olur ve diğer kişide masum kurban rolünü alır. Kendine acımak kişilerde bağımlılık yapan bir güdüdür çünkü kendini kahraman gibi hissettirir.

 10- Öfke ve Acı

Öfke her zaman kötü bir duygu değildir fakat öfke kronik kin ve düşmanlığa dönebilir ve o zaman bakış açınızı bozmaya başlar.

 11- Rekabet

Kimse kaybeden olmak istemez ve bu yüzden tüm enerji kazanan olmak için harcanır.

Fakat kazanma isteği savaşı canlı tutar çünkü iki taraf da kazanmak ister.

 12-Gizli Gündemler

Karşı taraf gizli bir gündem yüzünden uzak tutulabilir. Örneğin eşini aldatan biri berbat bir ilişkide olduğu için kendini haklı görüp bu ilişkiyi eşinden saklayabilir.

 Savaşlar insanları tatmin eder fakat kişinin kendine soracağı en önemli soru çatışmanın tatminini mi yoksa sevginin tatminini mi seçmek istediğidir.

 Çatışmaları çözmenin yolu iki tarafın da kendi davranışlarını ve hatalarını sorgulaması ve bu hataları düzeltmek için adım atmasıdır.

 Dr. David Burns’ün Birlikte İyi Hissetmek Sorunlu İlişkileri Yoluna Koymanın Sırrı adlı kitabından alıntıdır.

Open chat