Bulimia Nervoza

Bulimia yineleyen yeme ataklarının olduğu ve bu ataklar sırasında yemenin kontrol edilemediği bir yeme bozukluğudur. Bu ataklardan sonra kişiler kilo almayı önlemek için uygunsuz davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlar içerisinde zorla kendini kusturma, laksatif, diüretik kullanma, aşırı diyet ve yoğun egzersiz bulunmaktadır. Yaşadıkları bu ataklara tıkınırcasına yeme atakları denir. Bu kişiler ağırlıkları ve bedenleri ile sürekli bir uğraş içerisindedir. Kişi zayıf bir bedene sahip olmak için her yola başvurur fakat aynı anda tıkınırcasına yeme atakları da bulunur. Bu kişiler genel olarak beden ağırlığı normal veya fazla kilolu kişilerdir. Yeme nöbetleri sırasında çok kısa zamanda çok fazla kalori tüketilir ve aşırı yeme sonrası kusma bu insanlar için bir kısır döngüdür. Bu bozukluğun başlangıç yaşı 18-20 yaşları arasındadır.

 

 

Neden Bulimia Nervoza Olunur?

Yeme bozuklukları biyolojik yatkınlık, sosyal etkiler ve psikolojik durumun birleşimi ile ortaya çıkmaktadır. Toplumdaki mesajlar aile, akran ve medya yoluyla alınır ve bu baskılar içselleşir. Baskılar içselleştiğinde bedenden memnuniyetsizlik başlar ve ağırlık kontrolleri başlar. İleriki dönemlerde yemek kısıtlanır ve bu da tıkınma ataklarının artmasına sebep olur. Bulimikler sıklıkla aile baskısı sonrası kilo kaybetmeye çalışırlar. Aynı zamanda arkadaşların kilo verme baskısı ve medyada çıkan aşırı zayıf modellerin kilo verme isteğini arttırdığı ve kendilik saygısını azaltıp kötü görünüş düşüncelerini arttırdığı görülmüştür. Toplumda zayıflığın yüceltilmesi ve şişmanlığın etiketlenmesi durumu kişilerde her daim daha zayıf olma isteğini getirmekte ve bu da yeme bozukluklarını oluşturmaktadır.

Belirtileri

  • Tekrarlayan tıkınırcasına yeme atakları
  • Aynı zaman diliminde ve benzer koşullarda çoğu insanın yiyebileceğinden fazla yemek yenmesi
  • Bu atak sırasında yeme kontrolünün ortadan kalkması
  • Kilo almaktan kaçınmak için ekstrem yollara başvurmak
  • Zorla kusmak, laksatif ve diüretik ilaçlar kullanmak
  • 3 ay süre ile ortalama en az haftada 1 kere tıkınırcasına yeme ataklarının olması
  • Kendini vücudu ve ağırlığı üzerinden değerlendirme

 

Tıbbi Sonuçları

Bu kişilerde ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Ataklar ve zayıflama yöntemleri kişide fiziksel hasarlara yol açmaktadır. Susuz kalma, deride kusma refleksine bağlı yaralar ve gastrit boşalmada uzama gibi tıbbi sonuçları vardır.

 

Tedavi

Yeme bozuklukları tedavisinde birden fazla nokta vardır. Öncelikle, psikiyatrist, gastroenterolog, psikolog ve diyetisyenden oluşan bir ekip ile tedaviye başlanmalıdır. Yeme bozukluğuna sahip kişiler mutlaka bu 4 uzmandan da yardım almak durumundadırlar. Hastanın kilosunun normal sınırlara getirilmesi gerekmektedir. Bozulmuş yeme davranışlarının değiştirilmesi ve tıkınma, çıkarma gibi davranışların yok edilmesi veya azaltılmasına çabalamak gerekmektedir. Kilo kaybı ve onun yararları konusunda yanlış inançların değiştirilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde günlük sıvı alımı ve çıkarımı, yaşanan ataklar ve günlük alınan kalori miktarı takip edilmelidir. İlaç tedavisi bulimia nevrozada işe yaramaktadır. Çeşitli antidepresanların tıkınma ve çıkarma davranışını azalttığı bilinmektedir.

 

 

 

 

 

    Uzman Klinik Psikolog Tilbe Çankaya

 

 

 

 

Maner, F.(2007). Yeme Bozuklukları, Reviews, Cases and Hypotheses in Psychiatry, 1(1):21-28.

 

Maner, F., Aydın, A.(2007). Bulimiya Nervozada Psikososyokültürel Etmenler, Düşünen Adam, 20(1):25-37.

Open chat